29 اردیبهشت 1399

تاریخ باز شدن مرز ترکیه چه موقع است ؟

در پی شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور ها، اکثر کشور ها رفت و آمد ها و مسافرت های خود را به کشور های همسایه خود و سایر کشور ها محدود کردند. به همین دلیل تاریخ باز شدن مرز ترکیه هم ذقیق مشخص نیست .

بالطبع کشور ترکیه هم از این قاعده مستثنی نبود و در اولین اقدامات خود برای مقابله با ویروس کرونا مرز های زمینی و هوایی خود را با ایران مسدود کرد.

این اقدام ترکیه از نظر بهداشتی به نفع آن ها بود ولی از نظر اقتصادی هم به ضرر آنها و هم به ضرر ایران تمام می شد.

اما با وجود تلاش های حداکثری کشور ترکیه،آن ها باز هم نتوانستند به طور کامل از معرض ویروس کرونا در امان بمانند و مانند سایر کشور ها درگیر این بیماری شدند.

اهمیت بازگشایی مرز های ایران و ترکیه

همانطور که در ابتدای مطلب بیان شد،بسته شدن مرز های ایران و ترکیه از نظر اقتصادی هر دو کشور را به شدت درگیر خود کرد.

همچنین در صنعت گردشگری هر دو کشور به هم وابستگی های زیادی داشتند و با بسته شدن مرز ها هر دو کشور بخش عمده ای از توریست های خود را از دست دادند.

تقریبا همه آژانس های مسافرتی ، رانندگان بین شهری ، رستوران ها و هتل ها و مراکز اقامتی و سایر صنوف ترکیه ، به خاطر بسته شدن مرز های ایران و ترکیه دچار صدمه شدید اقتصادی شدند.

همچنین بسیاری از افراد و شرکت ها با ترکیه روابط تجاری و کاری داشتند و با بسته شدن مرزها سفر های کاری آن ها و کسب و کار آن ها معلق ماند و متحمل ضرر های فراوانی شدند.

همانطور که می بینید افراد بسیاری هستند که از این اوضاع متضرر می شوند و مشتاقانه منتظر اعلام زمان بازگشایی مرز های ایران و ترکیه هستند.

شرایط قرنطینه و ویروس کرونا باعث یاس و ناامیدی در بسیاری از کشور های جهان شده است اما با این حال می توان هنوز امیدی به بازگشت اوضاع به روز ها خوب گذشته داشت.

روند عادی سازی شرایط ترکیه و برقراری پرواز های این کشور

در 22 اردیبهشت ماه ترکیه با اعلام این که توانسته به طور نسبی این ویروس را کنترل کند تصمیم به عادی سازی شرایط کشورش گرفت.

در ابتدا  به مراکز تجاری اجازه فعالیت به شرط استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی را داد.

رستوران ها با شرط این که به صورت بیرون بر فعالیت کنند اجازه فعالیت پیدا کردند.

برخی شنیده ها از رسانه های ترکیه ای حاکی از این است که ممکن است در مرحله بعدی عادی سازی شرایط کشور ترکیه  از 28 می(هشتم خرداد ماه)پرواز های داخلی و خارجی این کشور مجددا کار خود را آغاز می کنند که اولویت اصلی آنها پرواز های داخلی می باشد.

گفته شده است که در این مرحله به طور موقت فقط به 19 کشور پرواز برقرار می کنند.

و شرط برقرار شدن پرواز ها این است که ردیف وسطی هواپیما خالی باشد.

همچنین قرار بر این شده که در صورت موفقیت در این مرحله،دولت اجازه به برقراری تمامی پرواز ها بدهد.

زمان باز شدن مرز های ترکیه

در حال حاضر هیچ منبع خبری داخلی و خارجی تاریخ دقیق بازگشایی مرز های ترکیه را به طور دقیق اعلام نکرده و فقط بر اساس صحبت مسئولین ترکیه حدس ها و گمانه زنی هایی انجام داده اند.

محتمل ترین زمانی که برای بازگشایی مرز های ترکیه در نظر گرفته اند خرداد ماه تا اوایل تیر ماه می باشد.

همچنین بر اساس برنامه عادی سازی کووید 19 که توسط نهاد ریاست جمهوری ترکیه تنظیم و اعلام شده است،قرار  بر این شده که مرز های این کشور از 15 ژوئن 2020(26 خرداد ماه 1399) باز شوند و اولویت بازگشایی با کشور هایی است که توانسته اند ویروس کرونا را کنترل کرده باشند.

همچنین بر اساس همین برنامه گفته شده که مرز های ترکیه با کشور های یونان و بلغارستان استثنائا زود تر از کشور های دیگر در اول ژوئن باز خواهد شد.

با باز گشایی مرز های این کشور می توانیم شاهد رشد اقتصادی هم در این کشور و هم در کشور خودمان باشیم.

همچنین مسافرانی که سفر آن ها به این کشور معلق مانده بود می توانند مجددا به این کشور سفر کنند.

با همه این ها تا زمانی که دولت ترکیه به طور رسمی زمان باز گشایی مرز هایش را اعلام کند نمی توان نظر قطعی در این مورد داد بنابراین توصیه ما به شما این است که تا زمان اعلام رسمی زمان بازگشایی مرز های ترکیه صبر کنید تا در برنامه ها و کار های خود دچار مشکل نشوید.