01 دی 1400
0
(0)

یکی از متداول ترین راه های مهاجرت به ترکیه، مهاجرت به واسطه تحصیل و آموزش عالی بوده و می باشد، افراد از سراسر دنیا می توانند به واسطه پذیرش گرفتن از دانشگاه های این کشور به زندگی کردن در این کشور فکر کنند، در این مقاله تلاش شده تا با تحصیل در ترکیه و هزینه های آن شما را آشنا کنیم و تا حد زیادی اطلاعاتتان را درباره آن افزایش دهیم.

شرایط و مدارک برای تحصیل در ترکیه

 

اگر قصد دارید در ترکیه مدرک لیسانس بگیرید، باید از دوره دبیرستان فارغ التحصیل شده باشید یا در آستانه فارغ التحصیلی باشید. اسناد بعدی که  باید در لیست شما باشد:

 • فرم درخواست
 • دیپلم دبیرستان (یا مقاله ای که گواهی فارغ التحصیلی شما را تایید می کند)
 • رونوشت سوابق
 • نمره مهارت زبان (تافل یا آزمون مهارت دانشگاه در بدو ورود)
 • اثبات پرداخت هزینه درخواست (35-100 USD)
 • گواهی مبنی بر داشتن امتحان خروج از دبیرستان
 • نامه ای که تضمین می کند که بودجه مالی لازم برای حمایت از خود در طول تحصیل را دارید
 • مهلت عمومی برای ارسال مدارک درخواستی شما قبل از اول مرداد ماه است.

 

اگر می خواهید در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری به ادامه تحصیل در ترکیه بپردازید که بوسیله آن میتوانید برای اخذ اقامت ترکیه اقدام نمایید

شما همچنین باید الزامات خاص را در وب سایت هر برنامه مهاجرتی بررسی کنید. مطمئناً می توانید انتظار داشته باشید که برخی از اسناد زیر لیست شوند:

 

 • فرم درخواست
 • مدرک لیسانس یا فوق لیسانس
 • بیانیه هدف (ارائه پروژه و انگیزه شما)
 • یک CV به روز شده
 • معرفی نامه از اساتید و کارفرمایان
 • رونوشت سوابق
 • نمرات امتحانات تکمیلی (بسته به برنامه: GRE یا GMAT)
 • نمره مهارت زبان (TOEFL یا آزمون مهارت دانشگاه در بدو ورود)
 • نامه ای که تضمین می کند که بودجه مالی لازم برای حمایت از خود در طول تحصیل را دارید

 

اکثر دانشجویان بین المللی در صورت رفتن به دانشگاهی در ترکیه باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. فرآیند دریافت ویزا بسیار ساده و سرراست است.

شما باید بعداً یک کپی از پذیرش دانشگاه خود و یک فرم درخواست ویزا پر شده را به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود ببرید. ویزا حدود 8 هفته پس از درخواست صادر می شود، بنابراین فراموش نکنید که از قبل برای آن درخواست دهید.

توجه داشته باشید که اتباع 15 کشور تنها با کارت ملی خود اجازه ورود به ترکیه را دارند. بررسی کنید که آیا کشور شما در بین آنها قرار دارد یا خیر و جزئیات بیشتر در مورد ویزای ترکیه را بخوانید.

شهریه دانشگاه های ترکیه

شهریه دانشگاه های ترکیه

ترکیه مکانی بسیار مقرون به صرفه برای ادامه تحصیل است. پرجمعیت ترین شهر آن، استانبول، از نظر گران ترین شهرهای جهان در رتبه 376 قرار دارد.

هنگامی که صحبت از تحصیل می شود، به طور خاص، دانشجویان با هزینه کم در مقوله شهریه در اکثر دانشگاه های کشور که تعداد آنها بالغ بر 180 می شود، استقبال می شود.

 

بنابراین، برای دانشجویانی که بودجه مشخصی در ذهن دارند و تمایل به تحصیل در یک دانشگاه مشهور در یک فرهنگ جدید که تجربیات و فرصت های متنوعی را ارائه می دهد، واضح است که ترکیه ممکن است مقصد ایده آلی برایشان باشد.

با این حال، حتی با وجود هزینه‌های نسبتاً پایین تحصیل، قیمت‌های شهریه می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین دانشجویان باید با انتخاب‌هایی که انجام می‌دهند که بر هزینه شهریه آنها تأثیر می‌گذارد، آشنا باشند. در اینجا سه ​​مورد از مهمترین مواردی که در تصمیم گیری برای دانشگاه خود در ترکیه باید در نظر بگیرید آورده شده است:

 

هزینه تحصیل دانشگاه های دولتی ترکیه

این سوال که دانشگاه دولتی بهتر است یا خصوصی اغلب برای دانشجویانی که به دنبال تحصیل در سطح بین المللی هستند، و حتی برای کسانی که به دنبال فرصت های داخلی هستند، به دلایل خوبی مطرح می شود: در بسیاری از کشورها، هم دولت و هم سرمایه گذاران خصوصی از دانشگاه ها، کالج ها و سایر موسسات آموزش عالی حمایت می کنند.

تقریباً در همه موارد، اولی نسبت به دومی هزینه کمتری برای دانشجویان دارد. ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 

هزینه تحصیل دانشگاه های خصوصی ترکیه

 

برای دانشجویانی که به دنبال تحصیل در یک دانشگاه خصوصی هستند، منابع بر اساس میانگین هزینه شهریه متفاوت است.

با این حال، معمولاً هزینه شهریه سالانه شهریه بین 5000 تا 20000 دلار کاهش می یابد.

 

دانشگاه‌های دولتی ترکیه جایگزین‌های مناسبی برای دانشگاه‌های گران‌تر خود ارائه می‌کنند. هزینه سالانه شهریه برای دانشجویان بین المللی که به دنبال تحصیل در مدارسی با این ماهیت هستند، مانند دانشگاه فنی خاورمیانه، از 240 تا 1500 دلار متغیر است.

 

ترکیه به دلیل موسسات کم هزینه و باکیفیت خود شناخته شده است، که تمایل به داشتن جمعیت دانشجویی بالاتر و پیوندهای نزدیک تر با ایده آل های ترکیه دارند، زیرا بودجه آنها توسط دولت تامین می شود.

 

آزمون یوس

 

آزمون YÖS یک امتحان ورودی است که برای دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در موسسات آموزش عالی در ترکیه هستند طراحی شده است.

 

این آزمون تا سال 2010 توسط مرکز انتخاب و جایابی دانشجو (ÖSYM) تنظیم و اداره می شد، تا ز زمانی که دانشگاه ها شروع به اجرای نسخه های خود از آزمون کردند.

نتایج این آزمون فقط برای دانشجویانی که مایل به ثبت نام در دوره های کارشناسی هستند اعمال می شود. دانشجویانی که در حال حاضر در برنامه های کارشناسی ثبت نام کرده اند و به دنبال انتقال هستند، و همچنین کسانی که مایل به دنبال کردن برنامه های تحصیلات تکمیلی هستند، باید مستقیماً به موسسات مورد نظر خود مراجعه کنند.

 

امروزه آزمون YÖS از سه آزمون تشکیل شده است:

 1. ریاضیات و مسائل
 2. هوش
 3. هندسه

 

دانشگاه های زیادی در ترکیه وجود دارد اما پر طرفدار ترین دانشگاه ها در ترکیه عبارتند از: دانشگاه استانبول، دانشگاه آنکارا، دانشگاه اژه، دانشگاه باهچه شهیر، دانشگاه آتاتورک و ….

 

شما می توانید آزمون yos را خودتان مطالعه کنید، اما این موضوع زمان زیادی طول می کشد تا از اینکه یک معلم برای یادگیری استفاده کنید.

موقعیت کار پس از تحصیل در ترکیه

موقعیت کاری پس از تحصیل در ترکیه

یکی از فرصت ها کاری این است که زبان مادری در این کشور را در مدارس یا در محدوده آموزش ویژه آموزش ببینید. برای مشاهده روش های مهاجرت به ترکیه بر روی این لینک کلیک کنید.

مردم ترکیه نیاز زیادی به یادگیری زبان های انگلیسی و عربی و سایر زبان ها دارند، اما فراموش نکنیم دانستن این زبان ها باعث فعالیت شما در مشاغل مناسبی می شود که اینها مشاغلی هستند که درآمد خوبی دارند.

 

به همین ترتیب، فرصت های خوب کار در ترکیه معمولاً به افرادی می رسد که دارای لایسنس های زبانی هستند.

 

همچنین بهتر است دوره های آموزشی خود را با مربیان/افراد معتبر در طول دوره تحصیل خود تکمیل کنید.

 

فرصت های شغلی برای خارجی ها در ترکیه محدود است و خارجی ها طبق قانون نمی توانند حرفه های حقوقی یا پزشکی داشته باشند. بسیاری از فرصت های کاری در بازار کم هستند.

 

همان قانونی که به خارجی‌ها اجازه نمی‌دهد در قانون یا پزشکی کار کنند، محصولاتی را که خارجی‌ها مجاز به تجارت آن‌ها هستند نیز تنظیم می‌کند و این به این دلیل است که برخی از محصولات در انحصار دولت ترکیه در نظر گرفته می‌شوند.

در حالی که افراد بین المللی محدودیت هایی دارند، افراد با ملیت ترکی می توانند در این حوزه ها کار کنند:

 

 • داروسازی
 • مامایی
 • پرستاری و داروسازی
 • دامپزشکی
 • مدیریت بیمارستان
 • تمرین حقوق
 • دفتر اسناد رسمی و نگهبانان.
 • مشاغل دریایی مانند کاپیتان، ملوان، ماهیگیر و غواص.
 • مشاور گمرک
 • کار در زمینه گردشگری در ترکیه

کار در توریسم در ترکیه می تواند از نظر مالی مناسب باشد.

در حالی که تقاضای زیادی برای تور لیدرها به زبان‌هایی مانند انگلیسی و عربی وجود دارد، بیشتر این مشاغل در رستوران‌ها، بارها و سایر فروشگاه‌های تجاری هستند.

فرقی نمی کند که کجا می خواهید کار کنید، اگر می خواهید در ترکیه کار کنید باید به زبان ترکی مسلط باشید.

مگر اینکه برای شرکت‌های بین‌المللی یا آژانس‌های مطبوعاتی که برای کار در یکی از شعبه‌های آن در ترکیه نیاز به زبان خارجی دارند درخواست دهید.

ویزای تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی

برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه باید مراحل زیر را طی کنید:

 

 • پذیرش در یک برنامه مهاجرتی در ترکیه. ولی توجه داشته باشیذ تنها زمانی می توانید برای ویزا درخواست دهید که نامه پذیرش از دانشگاهی در ترکیه دریافت کرده باشید.
 • قرار ملاقات در کنسولگری محلی خود ترتیب دهید. باید درخواست خود را شخصاً در نزدیکترین سفارت یا کنسولگری ترکیه ارائه دهید، همچنین باید بتوانید به صورت آنلاین یک قرار رزرو کنید.
 • درخواست و مدارک خود را تکمیل کنید. هنگام حضور در قرار ملاقات ویزای خود، باید درخواست ویزا را تکمیل و امضا کنید، و آن را با مدارک مورد نیاز (فهرست شده در زیر) ارسال کنید.
 • منتظر تصمیم گیری باشید گاهی اوقات می توانید روند درخواست شما در وب سایت کنسولگری ترکیه طولانی شود.
 • درخواست اجازه اقامت. زمانی که به ترکیه رسیدید، باید ظرف یک ماه برای اجازه اقامت اقدام کنید.

در روز قرار ملاقات خود در کنسولگری یا سفارت ترکیه، در یک مصاحبه کوتاه با یک افسر کنسولی شرکت خواهید کرد. آنها از شما چند سوال در مورد برنامه های شما و سفر شما به ترکیه خواهند پرسید.

این مصاحبه بر دریافت یا عدم دریافت ویزای خود تأثیر می گذارد، بنابراین مهم است که تأثیر خوبی داشته باشید. همچنین باید مطمئن شوید که هنگام مراجعه به قرار ملاقات، تمام مدارک خود را به همراه داشته باشید، زیرا از دست دادن تنها یک مورد می تواند به معنای رد درخواست شما باشد.

سخن پایانی

تحصیل در ترکیه وهزینه های آن یک موضوع بسیار طولانی و گسترده است، سعی شد در این مقاله توضیحات مفیدی در رابطه با این موضوع به شما برای رسیدن به هدفتان داده شود.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیازها: 0

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید