12 مهر 1399

 دریافت اقامت توریستی ترکیه چگونه است؟

هر نوع از انواع اقامت می تواند مراحل مختص به خود را داشته باشد پس بهتر است تا قبل از هر اقدامی نسبت به نوع اقامتی که قصد اخذ کردن آن را داریم تصمیم گیری کنیم و بعد از آن کارهای مربوط به اقامت مورد نظر را انجام دهیم. در این میان اقامت توریستی ترکیه از رایج ترین روش های دریافت اقامت برای مهاجرت به ترکیه است.

در صورتی که برای تمدید اقامت اقدام می کنید، حتما دو ماه قبل از تاریخ انقضای آن کارهای خود را شروع کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که در شهرهای شلوغی مثل استانبول ممکن است وقت راندوو شما حتی تا سه ماه طول بکشد.

کیملیک چیست؟

افرادی که درخواست اقامت و زندگی در کشور ترکیه را میدهند از طرف اداره مهاجرت برای آن ها کارتی صادر میشود که به آن کیملیک ترکیه یا کارت اقامت ترکیه گفته میشود. در این کارت اطلاعات هویتی شما درج میشود و با داشتن کارت کیملیک مقیم کشور ترکیه محسوب میشوید ولی جز شهروندان ترکی به حساب نخواهید آمد.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که شما با دریافت کارت کیملیک اجازه کار کردن در کشور ترکیه را نخواهید داشت و نیاز است تا مجوز کار دریافت نمایید.

 

نکات دریافت اقامت توریستی ترکیه

 

دریافت اقامت توریستی ترکیه

یکی از روش هایی که امروزه بسیاری از هموطنان برای مهاجرت به ترکیه از آن استفاده میکنند دریافت اقامت توریستی است. در این روش افراد با استفاده از شرایط و رعایت مقررات و همچنین ارائه مدارک میتوانند اقامت توریستی کشور ترکیه را دریافت نمایند. همچنین در برخی از مواقع اگر فرد خواستار اقامت بیشتری در کشور ترکیه باشد میتواند مدت اقامت خود را تمدید کند.

دریافت اقامت توریسی به واسطه اجاره ملک در ترکیه

شما میتوانید با اجاره یک آپارتمان در ترکیه، اقامت توریستی ترکیه را دریافت نمایید این نوع از اقامت یکی از مقرون به صرفه ترین انواع دریافت اقامت است. اما به این نکته دقت داشته باشید که اقامت توریستی با شهروند بودن تفاوت زیادی دارد.

اخذ اقامت توریستی ترکیه به واسطه اجاره نامه ریسک بسیاری دارد زیرا این امکان وجود دارد که درخواست شما از طرف اداره مهاجرت ترکیه ریجکت شود حتی اگر تمامی مدارک شما هم کامل بوده باشد!

دریافت اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

شما همچنین میتوانید از طریق ثبت شرکت در کشور ترکیه و تغییر اقامت توریستی به اقامت کاری، اجازه اقامت در این کشور را دریافت نمایید. این کار کمی زمان بر است و بهتر است تا قبل از تمام شدن 3 ماه اقامت توریستی خود برای آن اقدام نمایید

دریافت اقامت ترکیه به واسطه کار

یکی از مطمئن ترین راه های کسب اقامت ترکیه دریافت اقامت کار است . برای کار کردن در ترکیه اولا باید به زبان ترکی مسلط باشید دوما مهارت حرفه ای در زمینه مورد نیاز کشور ترکیه را داشته باشید.

دریافت اقامت ترکیه از طریق تحصیل

اولین روش برای اخذ اقامت دانشجویی پذیرش شما از طرف یکی از دانشگاه های معتبر ترکیه است.
دومین روش بیشتر برای تمدید اقامت توریستی به کار میرود به این صورت که در کلاس های آموزشی ثبت نام کنید.

 

اقامت توریستی ترکیه با خرید ملک در ترکیه

 

دریافت اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

شما با خرید ملک ترکیه یا خرید یک آپارتمان در ترکیه میتوانید اقامت این کشور را دریافت نمایید. ملک شما میتواند در هر شهر یا روستایی باشد و محدودیتی از این جانب نخواهید داشت. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که به واسطه خرید ملک در ترکیه اقامت دائمی دریافت نخواهید کرد و همان اقامت یکساله به شما تعلق خواهد گرفت و باید هر سال اقامت خود را تمدید نمایید.

دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه فقط به معنای خرید ملک در ترکیه و یا ایجاد اشتغال نیست بلکه شما میتوانید با افتتاح یک حساب بانکی در ترکیه نیز برای اقامت توریستی ترکیه اقدام نمایید. اگر در بانک های ترکیه حساب بانکی داشته باشید و حساب شما گردش مالی داشته باشد میتوانید با ارائه آن به اداره مهاجرت دلیل قانع کننده ای برای تمدید اقامت خود داشته باشید .

 

تمدید اقامت توریستی ترکیه

 

چطور اقامت توریستی یکساله از کشور ترکیه دریافت کنیم؟

افرادی که میخواهند در کشور ترکیه بیشتر از 3 ماه اقامت دریافت کنند میتوانند برای گرفتن اقامت یکساله اقدام کرده و در صورت دارا بودن شرایط و مدارک آن را دریافت کنند.

شرایط و مدارکی که برای دریافت اقامت یکساله ترکیه لازم دارید:

 • گرفتن اقامت توریستی یکساله ترکیه به وسیله اجاره ملک
 • گرفتن اقامت توریستی ترکیه با استفاده از خرید ملک در ترکیه
 • ایجاد اشتغال با رعایت قوانین ترکیه
 • اخذ اقامت یکساله به واسطه ازدواج با یک فرد ترک
 • اخذ اقامت توریستی به واسطه شرکت در دوره های آموزشی
 • حضور در خاک ترکیه برای تحصیل و تحقیقات علمی
 • حضور در خاک ترکیه به واسطه یادگیری زبان ترکی بر طبق دوره های مصوب شده

مدت زمان اعتبار اقامت توریستی در ترکیه چقدر است؟

مدت زمان اقامت توریستی ترکیه 3 ماه است و برای این مدت افراد ایرانی نیازی نیست ویزا داشته باشند. افرادی که قصد اقامت در کشور ترکیه را دارند میتوانند به ازای هر 6 ماه 3 ماه را بدون ویزا در کشور ترکیه بمانند. اما این نکته را در نر باید داشته باشید که در این مدت اجازه تحصیل و یا فعالیت تجاری نخواهید داشت.

مدارک لازم جهت دریافت اقامت توریستی با واسطه اجاره نامه

 • ارائه گواهی عدم سو پیشینه
 • فرم راندوو پرینت شده
 • اجاره نامه نوتر شده
 • بیمه سلامتی
 • دریافت کد مالیاتی
 • رسید پرداخت حق خاک و هزینه کارت کیملیک
 • چهار قطعه عکس 6*4