22 آبان 1400
4.6
(22)

ترکیه کشوری است که از زمان های قدیم تا کنون یکی از مقصدهای مهاجرت ایرانیان بوده و این امر به دلایل اجتماعی و اقتصادی است. اقتصاد ترکیه یک اقتصاد پایدار و رو به رشد است . یکی از فاکتورهای مهمی که برای مهاجرت و اقامت در ترکیه باید در نظر داشت هزینه های زندگی در ترکیه است. بسته به نحوه زندگی شما، منطقه سکونت و تعداد افراد خانواده هزینه زندگی در ترکیه میتواند متغیر باشد. اما به طور متوسط میتوان گفت برای یک خانواده دونفره هزینه زندگی در ترکیه برای مدت یک ماه چیزی حدود 5000 لیر باید در نظر گرفت.

جهت دریافت مشاوره رایگان از شرکت مهندسان ساختمانی و املاک سهند با شماره های زیر تماس بگیرید.

02122350681

 

هزینه های زندگی در ترکیه چگونه است؟

هزینه های زندگی در ترکیه به عوامل متعددی همچون نرخ تورم، میزان درآمد، قدرت خرید، سبک زندگی و منطقه ای که برای خرید ملک در ترکیه اقدام کرده اید بستگی دارد. بنابراین مدیریت سبک زندگی میتواند در کاهش هزینه زندگی در ترکیه نقش زیادی داشته باشد.

برای آنکه بتوانیم هزینه های زندگی در تکیه را با ایران مقایسه کنیم بهتر دانستیم تا بخش عمده  ای از هزینه های زندگی در ترکیه را به چند دسته تقسیم کنیم:

هزینه خرید و اجاره آپارتمان در ترکیه

هزینه اقامت در ترکیه

این هزینه بستگی به نوع اقامتی دارد که از کشور ترکیه دریافت میکنید. به طور کلی هزینه زندگی در ترکیه برای بزرگسالان و کودکان متفاوت است. گرفتن اقامت کوتاه مدت در ترکیه شامل بیمه و پرداخت هزینه به اداره مهاجرت ترکیه مالیات و هزینه ترجمه یکسری از مدارک است. اگر اقامت دانشجویی در ترکیه مد نظر شما باشد گزینه بیمه حذف میشود. همچنین اگر اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری در ترکیه باشد نیز شرایط کاملا متفاوت است که برای اطلاعات بیشتر با گروه سهند تماس حاصل نمایید.

هزینه مسکن در ترکیه

اقامت در ترکیه از طریق خرید آپارتمان در ترکیه یکی از گزینه های مناسب برای افرادی است که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند. میزان اجاره بها در ترکیه در سال 2020 حدود 50% کمتر از ایران بوده است. اجاره آپارتمان در ترکیه نسبت به ایران هزینه کمتری دارد و شما با هزینه ماهانه 5 میلیون تومان میتوانید یک آپارتمان با استخر و زمین بازی و امنیت 24 ساعته در قسمت اروپایی ترکیه اجاره کنید. قیمت رهن دریافتی نیز برابر یا دوبرابر مبلغ اجاره است. برای کاهش هزینه زندگی در ترکیه میتوانید در محله های ارزانتر خانه اجاره کنید.

 • هزینه اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر= 1،397.50
 • هزینه اجاره آپارتمان 1خوابه حومه شهر= 847.07
 • هزینه اجاره آپارتمان 2 خوابه در مرکز شهر= 2،429.46
 • هزینه اجاره آپارتمان 2 خوابه در حومه شهر = 1،499.36

هزینه انرژی در ترکیه

این بخش از هزینه های زندگی در ترکیه شامل هزینه آب، برق، گاز و تلفن است که به صورت ماهانه باید پرداخت شود. یکی از مواردی که باید در رابطه ها هزینه های زندگی در ترکیه به آن توجه کنید هزینه انرژی است. ترکیه همانند کشورهای اروپایی در رابطه با انرژی سختگیر است و مانند ایران نمیتوان در استفاده از آن زیاده‏روی کرد. بهتر است برای کاهش هزینه زندگی در ترکیه در فصول سرد بجای باز کردن تمام شوفاژها از لباس های گرم استفاده کنید.

 • هزینه ماهانه گاز= 100 لیر
 • هزینه ماهانه برق= 150 لیر
 • هزینه ماهانه آب و فاضلاب= 40 لیر

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی کدام است؟ برای اطلاع از این موضوع می توانید به قسمت های مربوطه مراجعه نمایید.

هزینه خوراک در ترکیه

قیمت مواد خوراکی در ترکیه نسبت به ایران کمی بالاتر است ( اما در حال حاضر یا قیمت های داخل ایران تفاوتی ندارد). کیفیت مواد خوراکی در ترکیه بسیار بالا است مخصوصا کارخانه های مواد غذایی از استاندارهای جهانی برخوردارند و رتبه خوبی در جهان دارند. لیستی از قیمت های مواد خوراکی که در رابطه با هزینه های زندگی در ترکیه باید در نظر داشته باشید به شرح زیر است:

 • یک عدد نان 500 گرمی= 2.34 لیر
 • یک کیلو سینه مرغ= 21.33 لیر
 • یک لیتر شیر =4.10 لیر
 • یک کیلو گوشت قرمز =61.48 لیر
 • 12 عدد تخم مرغ =9.51 لیر
 • یک کیلو سیب زمینی= 4.11 لیر
 • یک کیلو سیب =5.16لیر
 • یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت =25.00 لیر
 • یک وعده غذا در رستوران متوس =42.00 لیر
 • آب معدنی 1.5 لیتری= 1.89 لیر

قیمت خودرو در ترکیه چقدر است؟ برای اطلاع از این موضوع می توانید با شماره تماس های مندرج ارتباط برقرار نمایید.

هزینه حمل و نقل در ترکیه

 

هزینه سوخت و حمل و نقل در ترکیه

یکی از موارد مهم در رابطه با هزینه زندگی در ترکیه، هزینه حمل و نقل و سوخت است. هزینه سوخت در ترکیه همانند بسیاری از کشورهای اروپایی بالاست. به همین دلیل بسیاری از شهروندان برای کاهش هزینه زندگی در ترکیه از ماشین های گازوئیلی استفاده میکنند. روزانه انواع وسایل نقلیه اعم از تاکسی، مترو، قطار، اتوبوس های تندرو، هواپیما در حال ارائه خدمات هستند.

در حمل نقل شهری معمولا از کارت بلیت برای پرداخت هزینه اتوبوس و مترو استفاده میشود. به طور میانگین ماهانه مبلغ 180 لیر هزینه حمل و نقل هر فرد میشود که هزینه نسبتا بالایی است. بهتر است برای مدیریت هزینه های زندگی در ترکیه، خانه ای انتخاب کنید که به محل کار شما نزدیک باشد تا هزینه کمتری برای رفت و آمد خود بپردازید.

 • هزینه تاکسی به ازای هر یک کیلومتر = 3.00 لیر
 • شروع تاکسی= 4.00 لیر
 • بلیط یک طرفه= 2.80 لیر
 • قیمت هر لیر بنزین= 6.64 لیر

توجه داشته باشید در برخی از شهر ها نسبت به دیگر شهر ها تورم کمتر می باشد به همین خاطر پیشنهاد می شود برای مطلع شدن از هزینه های زندگی در استانبول به قسمت خرید ملک در استانبول ترکیه مراجعه نمایید.

دریافت شهروندی ترکیه چگونه است ؟ برای اطلاع از این موضوع می توانید با متخصصان سهند ارتباط برقرار نمایید.

هزینه خرید و اجاره ماشین در ترکیه

برای مدیریت هزینه های زندگی در ترکیه بهتر است از ماشین شخصی استفاده نکنید و از حمل و نقل عمومی استفاده کنید. شما برای خرید یک اتومبیل شخصی در ترکیه باید چیزی حدود 70هزار لیر یا همان 150 میلیون تومان هزینه کنید تا یک ماشین صفر کیلومتر معمولی خریداری کنید.

اجاره کردن ماشین در ترکیه بسیار معمول است. شما میتوانید یک خودرو i10 را به مدت 24 ساعت به مبلغ 120 لیر اجاره کنید. در اجاره ماشین هزینه بنزین با خود فرد اجاره کننده است. برای کاهش هزینه های زندگی در ترکیه میتوانید این مورد را نادیده گرفته و فقط از حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

هزینه پوشاک در ترکیه

یکی دیگر از هزینه های زندگی در ترکیه در نظر گرفتن هزینه پوشاک است. ترکیه یکی از بهترین تولید کنندگان پوشاک در جهان است به همین دلیل خرید پوشاک دوخت داخل در این کشور هزینه زیادی نیاز ندارد به عنوان مثال یک شلوار دوخت ترک قیمتی حدود 50 لیر دارد اما اگر بخواهید از برندهای خارجی استفاده کنید باید چیزی حدود 150 تا 400 لیر هزینه کنید.

گران بودن پوشاک در ترکیه دلیل بر کیفیت خوب نیست. در بسیاری از موارد به دلیل رقابت بالا این قیمت افزایش می یابد پس هنگام خرید از مغازه های گوناگون قیمت بگیرید سپس خرید کنید تا بتوانید در هزینه زندگی در ترکیه صرفه جویی کنید.

 

هزینه های خدمات درمانی و تفریح در ترکیه

 

هزینه تفریح در ترکیه

در همه جای دنیا هرچه بیشتر تفریح کنید باید هزینه بیشتری نیز بپردازید. اما ترکیه کشوری است که هر فرد با هر میزان درآمدی میتواند تفریح کند. در شهر ازمیر و استانبول شما تنها با 5 لیر میتوانید به ساحل رفته و یک نوشیدنی همراه با یک ساندویچ میل کنید. اما برای تفریح هایی همچون دیسکو، رستوران باید هزینه ای را کنار بگذارید.

برای کم کردن هزینه زندگی در ترکیه میتوانید تفریح را کمتر کنید و این هزینه را در موارد مهم تر خرج کنید. سعی کنید در جریان برنامه های رایگان شهرداری باشید تا از فستیوال ها و کنسرت های رایگان جهت کم کردن هزینه زندگی در ترکیه استفاده کنید.

هزینه های خدمات درمانی و پزشکی در ترکیه

یکی دیگر از هزینه های زندگی در ترکیه توجه کردن به هزینه خدمات درمانی است. اگر بیمه اقامت و یا دانشجویی داشته باشید هزینه های پزشکی و خدمات درمانی شما نصف میشود. کیفیت بیمارستان ها و خدمات درمانی در ترکیه بسیار خوب است و دارو کمی گرانتر از ایران است. اگر شما بیمه داشته باشید ویزیت دکتر عمومی در بیمارستان دولت برای شما رایگان خواهد بود و اگر نیاز به متخصص داشته باشید باید ویزیت پرداخت کنید.

 

هزینه تحصیل و دانشگاه در ترکیه

 

هزینه تحصیل در ترکیه

کیفیت آموزش در کشور ترکیه بسیار بالاتر از ایران است. برای تحصیل در مدارس نیازی به پرداخت هزینه نیست اما ممکن است مدرسه به عنوان کمک مبلغی را از شما درخواست کند که مبلغ بسیار کمی است. در رابطه با کالج ها و مدارس خصوصی نیز بستگی به نوع خدمات و مقطع تحصیلی دارد که از 13000 لیر تا50000 لیر متفاوت است. هزینه کتاب ها هم در مدارس دولتی و هم خصوصی رایگان است اما ممکن است نیاز به کتب کمک درسی داشته باشید که خودتان باید هزینه آن را پرداخت کنید.

دانشگاه های دولتی نیز برای خود شهروندان ترک رایگان است ولی اتباع خارجی باید هزینه ای بپردازند. که این هزینه بستگی به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و عملی بودن یا نبودن رشته دارد. برای کم کردن هزینه زندگی در ترکیه بهتر است از مدارس دولتی جهت تحصیل فرزندان خود استفاده کنید.

سخن پایانی

این نکته را در نظر بگیرید با توجه نرخ تورم و وضعیت بد اقتصادی در تمام کشوره ها از جمله کشورهای مهاجر پذیر مثل ترکیه، نمیتوان به نرخ روز از جزئیات هزینه های زندگی در ترکیه اطلاعات کافی به دست آورد. اما همین برآورد تقریبی از هزینه های پوشاک و غذا به شما کمک میکند تا یک دید کلی نسبت به شرایط پرداختی هزینه های حاکم در کشور ترکیه پیدا کنید و مقایسه خوبی را با هزینه های داخل ایران داشته باشید.

سهند گروه یکی از بهترین نمایندگی فروش آپارتمان در ترکیه می باشد به همین خاطر می توانید برای دریافت خدمات مشاوره با کارشناسان آنلاین ارتباط برقرار نمایید و یا به قسمت های مربوطه مراجعه نمایید.

میانگین امتیاز 4.6 / 5. تعداد امتیازها: 22

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید