29 شهریور 1399

ترکیه یکی از کشورهایی است که در قاره اسیا و اروپا قرار دارد و سالانه میلیونها نفر به این کشور مسافرت میکنند. توریست ها و گردشگران به دلایل مختلفی به این کشور سفر میکنند. کسانی که قصد اقامت در ترکیه را دارند، میتوانند از طریق خرید خانه در ترکیه اقامت این کشور را دریافت نمایند.

در مقالات قبلی در رابطه با خرید آپارتمان در ترکیه و قوانین خرید ملک در ترکیه صحبت کردیم. در اینجا قصد داریم درمورد انواع هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه بیشتر صحبت کنیم تا قبل از خرید ملک با هزینه های قانونی که باید برای بیمه، املاک و خدمات بپردازید، بیشتر آشنا شوید.

هزینه انتقال سند ملک در ترکیه

در هنگام خرید خانه خریدار و فروشنده جمعا باید 4% مبلغ قیمت خرید ملک در ترکیه را پرداخت نمایند. که بر اساس توافق این مبلغ را یا هردو یا یکی از طرفین معامله پرداخت می کند ( این بستگی به توافق اولیه که بین خریدار و فروشنده صورت گرفته دارد). این مبلغ باید در زمان انتقال سند از طریق بانک پرداخت شود. پیش بینی می شود هزینه ثبت و انتقال سند در اداره ثبت ترکیه که یکی از مهم ترین هزینه های جانبی در ترکیه است در حدودا 60 لیر باشد.

هزینه مالیات خانه در ترکیه

از دیگر هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه پرداخت هزنیه مالیات ملک در ترکیه است. برای ملک های شهری 2 درصد و ملک های غیر شهری نیز 1 درصد از مبلغ کل ملک برای مالیات در نظر گرفته شده است. مالیات بر ارزش افزوده را خریدار باید پرداخت کند. عواملی مانند مساحت ملک، سال پایان ساخت و مکان بر میزان این مبلغ تاثیر گذار است. این مبلع حدود 1 الی 18 درصد ممکن است تغییر کند.

هزینه های ایسکان یا کارشناسی ملک و مترجم در ترکیه

هزینه ایسکان همان گزارش پایان کار ساختمان است که در هنگام انتقال سند نیاز است تا آن را به همراه داشته باشید. هزینه ایسکان ملک برای خانه های نو ساز حتما باید تهیه شود. این رقم برای خانه های نوساز از 800 لیر آغاز می شود و با توجه به مساحت و عوامل دیگر ممکن است هزینه کارشناسی ملک یا ایسکان افزایش یابد.

اگر در هنگام انتقال سند خود خریدار حضور نداشته باشد، خریدار باید وکیل گرفته و باید مبلغ تقریبی در حدود 150 یورو بایت  هزینه حق وکالت در ترکیه پرداخت نماید. همچنین اگر خریدار به زبان ترکی نیز مسلط نباشد در هنگام انتقال سند باید یک مترجم به همراه داشته باشد. بنابراین هزینه مترجم به هنگام خرید خانه در ترکیه نیز یکی دیگر از هزینه های خرید ملک در ترکیه است.

هزینه کمیسیون ملک در ترکیه

یکی از نگرانی هایی که بیشتر افراد در مورد افزایش هزینه های جانبی ملک در ترکیه دارند، مربوط به پرداخت هزینه کمسیون املاک است. شرکت های آژانس املاک یا بنگاه هایی که در ترکیه هستند و ملکی را برای شما پیدا میکنند در پایان معامله 3 درصد از قیمت خرید خانه را دریافت میکند. هزینه کمسیون املاک ترکیه برای خرید آپارتمان در ترکیه به عوامل مختلفی بستگی دارد و توافقی بین طرفین و آژانس املاک در نظر گرفته می شود.

بررسی های نظامی قبل از خرید خانه در ترکیه

همانطور که میدانید خرید خانه در منطقه نظامی برای اتباع خارجی ممنوع است. در هنگام سند زدن، یک درخواست رسمی به دولت داده میشود تا مشخص شود که ملک خریداری شده در منطقه نظامی قرار نداشته باشد. این قانون در 6 اوت 2018 لغو شد اما ممکن است مجددا اجرایی شود.

هزینه کمیسیون ملک در ترکیه، هزینه مالیات ملک در ترکیه، هزنیه انتقال سند در ترکیه

هزینه بیمه ملک در ترکیه

پرداخت بیمه ملک و آپارتمان در ترکیه که یکی از اجباری ترین هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه است و شامل آتشسوزی، سیل، زلزله، سونامی، رانش زمین میباشد. هزینه بیمه در ترکیه بر اساس متراژ ملک محاسبه میشود. هزینه بیمه زلزله در ترکیه حدود 150 تا 200 لیر میباشد. هزینه بیمه ملک در ترکیه بین 200 تا 450 لیر متغییر است که بر اساس مساحت خانه محاسبه میشود.

هزینه های خرید ملک در ترکیه

هزینه برق در ترکیه

اگر خانه فاقد کنتور برق باشد این هزینه در حدود 400 لیر است. اما اگر خانه کنتور برق داشته باشد و فقط نیاز به تغییر نام کنتور باشد چیزی حدود 75 لیر باید پرداخت کنید.

هزینه آب در ترکیه

در صورت عدم وجود کنتور و نصب کنتور آب جدید مبلغ 280 لیر و در صورت تغییر نام کنتور مبلغ 70 لیر باید پرداخت کنید.

هزینه تلفن در ترکیه

خط تلفن فقط به افرادی که اقامت را دریافت نموده اند تعلق میگیرد و هزینه راه اندازی خط تلفن ثابت 10 لیر میباشد.

هزینه نگهداری ملک در ترکیه

هر کسی که ملکی را در ترکیه خریداری می کند باید ماهانه هزینه ای را تحت عنوان تعمییر و نگهداری پرداخت نماید. این مبلغ چندان بالا نیست که شما را برای پرداخت آن دچار مشکل کند.

همان طور که در این مقاله گفته شده، در حدود 8 تا 9 درصد مبلغ خانه خریداری شده را باید برای هزنیه های جانبی خرید ملک در ترکیه در نظر بگیرید. همچنین تمام قیمت هایی که در این مطلب گفته شده نسبت به تورم و نرخ ارز ممکن است در زمان های مختلف تغییر کند.

برای دریافت بهترین خدمات در زمینه خرید ملک در ترکیه ( استانبول، آلانیا و آنتالیا ) با مشاوران متخصص و با تجربه گروه املاک سهند بهره مند شوید تا بهترین پیشنهادات اقامت در ترکیه و سرمایه گذاری در ترکیه را به شما ارائه دهند.