07 خرداد 1399

اقامت در ترکیه با خرید خانه در استانبول

طبق قانون ترکیه، برای اقامت در ترکیه با خرید خانه در استانبول ، می توانید اجازه اقامت را دریافت کنید. بستگی به خواسته شما دارد می توانید 1 سال اقامت دائم دریافت کنید، که سالانه قابل تمدید است.

همچنین دولت ترکیه به شما اجازه می دهد در صورت ماندن به مدت 5 سال در ترکیه ، تابعیت ترکیه را بدست آورید. شما می توانید اجازه اقامت را بدون محدودیت در قیمت ملک دریافت کنید.

تنها آنچه شما نیاز دارید Tapu ( عنوان عمل ) است زیرا این سند اصلی است که مجوز دائمی بر اساس آن بنا شده است. در دوره معامله اقامت دائم خریدار می تواند مجوز اقامت توریستی دریافت کند که به مدت 3 ماه اعتبار داشته باشد.

 

توجه: اقامت دائم پس از دریافت پاسخ از دولت ترکیه صادر می شود ، این پاسخ ممکن است حدود 2 ماه طول بکشد.

 

صاحب اجازه اقامت برای مدت زمان 1 سال می تواند هر سال آن را تمدید و بدون محدودیت، تا زمانی که صاحب ملک باشد. تجدید اجازه اقامت در ترکیه با خرید خانه در استانبول قابل انجام است. اگر صاحب ملک بیش از 1 سال در ترکیه زندگی نکند، مدت زمان ممکن است کوتاه می شود.

اقامت دائم ممکن است نه تنها به صاحبان املاک بلکه برای اعضای خانواده وی ( شوهر، همسر و فرزندان ) نیز صادر شود. وجود مجوز اقامت به خارجی ها اجازه کار در این کشور را نمی دهد.

 

اقامت در ترکیه با خرید خانه در استانبول

اقامت ترکیه

 

مزایای داشتن خانه در ترکیه برای خارجی ها

طبق تابعیت برای خرید خانه در ترکیه، اتباع بیگانه برای خرید ملک در هر جای ترکیه به جز مناطق نظامی آزاد هستند. شرایط تابعیت برای اتباع خارجی که یک خانه در ترکیه خریداری می کنند، تا سپتامبر سال 2018 مبلغ 250 هزار دلار خواهد بود.

به عبارت دیگر، خارجیانی که با 250 هزار دلار در ترکیه املاک و مستغلات خریداری می کنند، خانواده های آنها می توانند فوراً شهروند ترکیه باشند. داشتن یک ملک در ترکیه روش سرمایه گذاریی بسیار خوبی است، چون ترکیه کشوری است که بخش املاک و مستغلات و ساخت و سازهای آن کاملاً واضح است.

دروازه های تابعیت برای خارجیانی که خانه ای در ترکیه خریداری می کنند، باز است.شهروند شدن برای خارجی هایی است که حداقل 250 هزار دلار در ترکیه ملکی خریداری می کنند.

در این صورت خانواده اش ظرف شش ماه حق تابعیت ترکیه را خواهند داشت. به عبارت دیگر، شما می توانید با خرید ملک در ترکیه، یک سرمایه گذاری سودآور داشته باشید و شهروند ترکیه شوید.

علاوه بر این، شما می توانید با خرید یک ملک به مبلغ 650 هزار لیر ترکیه و یا بیشتر، 3 سال اجازه اقامت برای خود و خانواده دریافت کنید. در صورتی که به مدت 5 سال در ترکیه به طور بی وقفه در ملک مورد نظر خود زندگی کنید، می توانید درخواست تابعیت ترکیه را بدهید.

 

توجه : در مدت 5 سال، شما می توانید تنها 1 سال در خارج از ترکیه بمانید.

 

به دست آوردن اجازه اقامت برای اشخاص خارجی که ملکی را در ترکیه خریداری می کنند، آسان است. افراد خارجی که در ترکیه ملک خریداری می کنند می توانند اجازه اقامت را دریافت کنند به شرط آنکه در دوره های معینی تمدید شود، آنها همچنین حق دریافت اجازه اقامت برای خانواده های خود را نیز دارند.

با استفاده از این اجازه اقامت، کودکان خارجی می توانند در ترکیه تحصیل کنند. پیدا کردن شغل برای اتباع خارجی که دارای مجوز اقامت هستند آسان تر است، همچنین گرفتن مجوز کار برای شرکت ها آسان است.

 

برای خرید ملک در ترکیه چه باید کرد؟

اتباع خارجی می توانند املاک و مستغلات از قبیل خانه، دفتر، زمین و… را در ترکیه خریداری کنند به شرط آنکه محدودیت های مندرج در قانون را رعایت کنند.

اگر اتباع خارجی قصد خرید زمین یا مزرعه را داشته باشند، موظف هستند که ظرف 2 سال به وزارت محیط زیست و شهرسازی در مورد نوع ساختمان مورد نظر در آن زمین یا مزرعه اطلاع دهد.

 

محدودیت در خرید ملک برای خارجی ها چیست؟

مطابق قانون مربوط، محدودیت های زیر برای خرید ملک توسط خارجی ها اعمال می شود :

 • یک تبعه خارجی می تواند در کل حداکثر 30 هکتار املاک در ترکیه بخرد.
 • یک تبعه خارجی نمی تواند در مناطق ممنوعه نظامی و مناطق امنیتی ملک بخرد. اجاره ملک در این مناطق فقط با اجازه ویژه امکان پذیر است.
 • اشخاص حقیقی خارجی می توانند تا 10٪ از کل مساحتی که مالکیت خصوصی در آن قرار دارد، ملک خریداری کنند.
 • اگر املاکی که توسط مراجع قانونی تعیین می شود مطابق با هدف خرید مورد استفاده قرار نگیرند، و املاکی که در مدت 2 سال به وزارت محیط زیست و شهرسازی ابلاغ نشده اند، اگرچه برای ساخت و ساز خریداری شده اند ممکن است توسط مسئولین توقیف شود.

 

روشی که برای خرید ملک باید رعایت شود چیست؟

درخواست اولیه باید به اداره ثبت زمین ارسال شود. پس از درخواست اولیه، تاریخ معامله نقل و انتقال بین فروشنده و خریدار تعیین می شود.

 

اقامت در ترکیه با خرید خانه در استانبول

اقامت در ترکیه

 

اسناد ذیل که طی روز تعیین می شوند تهیه می شوند :

 1. عنوان عمل مال
 2. گذرنامه اتباع خارجی که ملک را خریداری می کند و فتوکپی گذرنامه ( ممکن است ترجمه ترکی گذرنامه لازم باشد ).
 3. ” سند اظهارنامه ارزش املاک ” که از شهرداری مربوطه تهیه می شود.
 4. بیمه نامه اجباری در زمینه زلزله برای ساختمانهایی مانند خانه، دفتر و…
 5. 1 عکس فروشنده ، 2 عکس از خریدار
 6. مترجم معتبر در صورتی که خارجی خریدار نتواند به زبان ترکی صحبت کند.
 7. اگر معامله انتقال با وکالت تهیه شده در خارج از کشور انجام شود، نسخه اصلی یا معتبر وکالتنامه ( ترجمه ترکی وکالت نامه الزامی است ).

نکات دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد.

 • شما باید یاد بگیرید که آیا محدودیتی در مورد املاک از قبیل وام، بدهی و غیره وجود دارد یا خیر.
 • می توانید اطلاعات لازم را از اداره ثبت زمین دریافت کنید.
 • برای خرید ملک در ترکیه اجازه اقامت لازم نیست.

 

همکاری با شرکتهای مشاوره حرفه ای متخصص در خرید ملک همیشه به نفع خریدار خواهد بود. به همین دلیل توصیه می کنیم از شرکتهای مشاوره ای که در خرید ملک تخصص دارند ، کمک بگیرید. شرکت سهند در این زمینه خدمات مشاوره خصوصی را ارائه می دهد، می توانید از طریق سایت و تماس با ما در ارتباط باشید.