28 آبان 1399

شرایط شهروندی ترکیه و مزایای آن

مهاجرت ترکیه یکی از داغ‌ترین موضوعات مهاجرتی بین مردم کشورمان است. کشورهای زیادی وجود دارد که اکثراً آروزی مهاجرت یا اقامت در آن‌جا را داریم اما ترکیه به دلیل همسایگی با ایران، مشابهت در ادیان و فرهنگ، نیاز نداشتن به ویزا برای سفر و.. این دلایل باعث شده است که سفر یا مهاجرت ترکیه برای مردم ایران راحت باشد و انگیزه بیشتری برای اخذ اقامت و شهروندی ترکیه داشته باشند. راه‌های مختلفی برای اخذ اقامت و یا شهروندی ترکیه وجود دارد که در ادامه همه را بررسی می‌کنیم. نکته قابل توجه برای مهاجرت و دریافت اقامت ترکیه در اینجاست که شما باید فرق اقامت دائم و شهروندی ترکیه را حتما بدانید. از جمله انواع اخذ اقامت ترکیه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهاجرت ترکیه از طریق کار
 • مهاجرت ترکیه از طریق تحصیل
 • مهاجرت ترکیه از طریق تولد
 • مهاجرت ترکیه از طریق ازدواج
 • مهاجرت ترکیه از طریق راه اندازی کسب و کار

 

شرایط شهروندی ترکیه

 

مزایای دریافت شهروندی ترکیه

 • در صورتی که موفق به اخذ شهروندی ترکیه شوید، همسر و اعضای زیر 18 سال از خانواده شما، نیز شهروند ترکیه محسوب می‌شود.
 • بر خلاف بسیار از کشورهای دیگر، برای اخذ شهروندی ترکیه لزومی ندارد که تمام دارایی خود را که در کشور دیگر دارید، اعلام نمایید.
 • برای اینکه شهروند ترکیه شوید، اجباری به حضور شما در ترکیه نیست و شما می‌توانید در حالی که در یک کشور دیگر زندگی می‌کنید، تابعیت ترکیه را بگیرید.
 • یکی از مزایای اخذ شهروندی ترکیه این است که به با داشتن پاسپورت ترکیه می‌توانید به کشورهای اروپایی به راحتی و بدون ویزا سفر کنید.
 • شهروندان ترکیه می‌توانند بدون ویزا در کشورهای اروپایی اقامت 30 الی 90 روزه داشته باشند.

مهاجرت ترکیه از طریق کار

اگر مهارت خاصی دارید می‌توانید از طریق کار به ترکیه مهاجرت کنید. البته برای این کار باید یک کارفرما از شما دعوت کند. خوشبختانه برای ایرانی‌های امکان اقامت 90 روزه در ترکیه بدون ویزا وجود دارد. شما در این مدت می‌توانید به صورت حضوری در کاریابی‌های بین‌ المللی ترکیه، کار مناسب و دلخواه خود را جستجو کنید. همچنین امکان جستجوی کار به صورت غیر حضوری وجود دارد، کافیست به سایت‌های بین المللی جستجوی فرصت‌های شغلی در ترکیه، مراجعه کنید.

پس از اینکه کار مناسب خود را یافتید و کارفرمای ترکیه‌ای با شما موافقت کرد، 10 روز فرصت دارید تا در سایت وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه درخواست جذب نیروی خارجی را به ثبت برسانید. بعد از آن طی 90 روز مهلت دارید تا تمام مدارک مورد نیاز را به سفارت کنسولگری ترکیه تحویل دهید. سپس می‌توانید ویزای ترکیه و کارت اقامت خود را تحویل بگیرید. اکثر فرصت‌های شغلی مورد نیاز در ترکیه در زمینه‌های ذیل می‌باشد: IT، مهندسی کامپیوتر، مدیر رستوران، کارشناس اقتصادی و مهندس می‌باشد.

 

مزایای شهروندی ترکیه

 

مهاجرت ترکیه از طریق راه اندازی کسب و کار

برای راه اندازی کسب و کار در ترکیه باید حداقل 18 سال سن و یک طرح توجیه اقتصادی داشته باشید ضمنا اینکه حداقل 5 نفر ترکیه‌ای را با بیمه استخدام کنید. بعد از 5 سال اقامت می‌توانید اقدام به اخذ شهروندی ترکیه نمایید.

مهاجرت ترکیه از طریق خرید ملک

با خرید ملک به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا، در کمتر از 70 روز می‌توانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید و پس از آن به مدت 3 سال ملک نباید فروخته شود. اگر به مدت 5 سال مستمر در ترکیه زندگی کنید طوری که هر سال حداقل 185 روز در ترکیه حضور داشته باشید، می‌توانید برای اخذ شهروندی ترکیه و پاسپورت ترکیه اقدام کنید. اگر سرمایه شما کمتر از 250 هزار دلار است، باز هم امکان اقامت و مهاجرت ترکیه برای شما وجود دارد. شما با خرید ملک به ارش حداقل 60 هزار دلار می‌توانید اقامت 3 ساله توریستی بگیرید. در این مدت مجوز کار ندارید مگر اینکه به شما پیشنهاد یک کار معتبر داده شود.

مهاجرت ترکیه از طریق ازدواج

مهاجرت به ترکیه و اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج با یک شهروند ترک نیز وجود دارد. برای این کار باید زوجین شرایط زیر را داشته باشند:

 •  زوجین به مدت 3 سال با هم زندگی کنند.
 • سن زوجین حداقل 18 سال باشد.
 • مدارک لازم برای مجرد بودن و خروج از ازدواج قبلی ارائه شود.
 • باید دو نفر شاهد حضور داشته باشند.
 • خانمی که ازدواج قبلی داشته باید مدت عده (120 روز) را تمام کرده باشد.
 • اگر فردی که با او قصد ازدواج دارید، پناهنده ترکیه باشد، نمی‌توانید شهروندی ترکیه را اخذ نمایید.

 

شرایط شهروندی ترکیه

 

مهاجرت ترکیه از طریق تولد

شهروند ترکیه شدن بر اساس قانون خون می‌باشد نه خاک. فقط در یک مورد قانون خاک اعمال می‌گردد. طبق ماده 1 شماره 403 قانون شهروندی ترکیه، اگر پدر یا مادر شهروند ترکیه باشند (هر کدام باشد تفاوتی ندارد)، فرزند نیز شهروند ترکیه محسوب می‌شود. همچنین طبق این قانون اگر پدر و مادری ترکیه‌ای، فرزندی غیر ترکیه‌ای که زیر 18 سال دارد را به فرزند خواندگی قبول کنند، آن کودک نیز شهروند ترکیه محسوب می‌گردد. لازم به ذکر است که اخذ اقامت فرزند به معنای اخذ اقامت والدین نمی‌باشد.

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

دانشجویان ایرانی می‌توانند از طریق تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه، اقدام به مهاجرت و اقامت ترکیه نمایند. برای این کار باید مدارکی همچون پاسپورت، رضایتنامه والدین در صورتی که سن زیر 18 سال باشد، عکس پاسپورتی، گواهی پذیرش دانشگاه، رسید شهریه‌ای که پرداخت کرده‌اید، اظهارنامه تمکن مالی، نمره زبان ترکی یا انگلیسی (معمولاً بالای 6 آیلتس) را داشته باشند.

دریافت اخذ شهروندی ترکیه چگونه است؟

در صورتی که تمایل به مهاجرت ترکیه دارید، باید بدانید که این کار برای شما به عنوان یک فرد ایرانی، راحت است. کشور ترکیه به دلیل همسایگی با ایران و مشابهت در فرهنگ و ادیان همچنین عدم نیاز به ویزا برای سفر به این کشور، می‌توانید با توجه روش‌های گفته شده اقامت بگیرید سپس اقدام به اخذ شهروندی ترکیه بگیرید. املاک ساختمانی سهند یکی از پرقدرتمند ترین نمایندگی های فروش ملک در ترکیه است .اگر قصد سرمایه گذاری در ترکیه و دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه، آنتالیا، آنالیا را دارید میتوانید از مشاوره و راهنمایی وکلا و کارشناسان ما در شرکت سهند بهره مند شوید.